Grammy 2022: Checkout The Full List Of Grammy Nominees

Grammy has announced the list of nominees who have been selected to compete for the prestigious award that would take place in 2022.

The main event is scheduled for January 31, 2022, which will go down live at L.A.’s Staples Center and here are the list of all the nominees for the awards;

Record of the Year

  • “I Still Have Faith In You” – ABBA
  • “Freedom” – Jon Batiste
  • “I Get A Kick Out Of You” – Tony Bennett & Lady Gaga
  • “Peaches” – Justin Bieber feat. Daniel Caesar & Giveon
  • “Right On Time” – Brandi Carlile
  • “Kiss Me More” – Doja Cat Feat. Sza
  • “Happier Than Ever” – Billie Eilish
  • “Montero (Call Me By Your Name)” – Lil Nas X
  • “Drivers License” – Olivia Rodrigo
  • “Leave The Door Open” – Silk Sonic

Album of the Year

  • We Are – Jon Batiste
  • Love For Sale – Tony Bennett & Lady Gaga
  • Justice (Triple Chucks Deluxe) – Justin Bieber
  • Planet Her (Deluxe) – Doja Cat
  • Happier Than Ever – Billie Eilish
  • Back of My Mind – H.E.R.
  • MONTERO – Lil Nas X
  • Sour – Olivia Rodrigo
  • evermore – Taylor Swift
  • DONDA – Kanye West

Song of the Year

  • “Bad Habits” – Ed Sheeran
    (Songwriters: Fred Gibson, Johnny Mcdaid & Ed Sheeran)
  • “A Beautiful Noise” – Alicia Keys & Brandi Carlile
    (Songwriters: Ruby Amanfu, Brandi Carlile, Brandy Clark, Alicia Keys, Hillary Lindsey, Lori Mckenna, Linda Perry & Hailey Whitters)
  • “Drivers License” – Olivia Rodrigo
    (Songwriters: Daniel Nigro & Olivia Rodrigo)
  • “Fight For You” – H.E.R.
    (Songwriters: Dernst Emile Ii, H.E.R. & Tiara Thomas)
  • “Happier Than Ever” – Billie Eilish
    (Songwriters: Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell)
  • “Kiss Me More” – Doja Cat Feat. Sza
    (Songwriters: Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini, Lukasz Gottwald, Carter Lang, Gerard A. Powell Ii, Solána Rowe & David Sprecher)
  • “Leave The Door Open” – Silk Sonic
    (Songwriters: Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile Ii & Bruno Mars)
  • “Montero (Call Me By Your Name)” – Lil Nas X
    (Songwriters: Denzel Baptiste, David Biral, Omer Fedi, Montero Hill & Roy Lenzo)
  • “Peaches” – Justin Bieber Feat. Daniel Caesar & Giveon
    (Songwriters: Louis Bell, Justin Bieber, Giveon Dezmann Evans, Bernard Harvey, Felisha “Fury” King, Matthew Sean Leon, Luis Manuel Martinez Jr., Aaron Simmonds, Ashton Simmonds, Andrew Wotman & Keavan Yazdani)
  • “Right On Time” – Brandi Carlile
    (Songwriters: Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth)

Best New Artist

  • Arooj Aftab
  • Jimmie Allen
  • Baby Keem
  • FINNEAS
  • Glass Animals
  • Japanese Breakfast
  • The Kid LAROI
  • Arlo Parks
  • Olivia Rodrigo
  • Saweetie

Best Pop Solo Performance

  • “Anyone” – Justin Bieber
  • “Right On Time” – Brandi Carlile
  • “Happier Than Ever” – Billie Eilish
  • “Positions” – Ariana Grande
  • “Drivers License” – Olivia Rodrigo

Best Pop Duo/Group Performance

  • “I Get A Kick Out Of You” – Tony Bennett & Lady Gaga
  • “Lonely” – Justin Bieber & Benny Blanco
  • “Butter” – BTS
  • “Higher Power” – Coldplay
  • “Kiss Me More” Doja Cat Feat. Sza

Best Traditional Pop Vocal Album

  • Love For Sale – Tony Bennett & Lady Gaga
  • ‘til We Meet Again (Live) – Norah Jones
  • A Tori Kelly Christmas – Tori Kelly
  • Ledisi Sings Nina – Ledisi
  • That’s Life – Willie Nelson
  • A Holly Dolly Christmas – Dolly Parton

Best Pop Vocal Album

  • Justice (Triple Chucks Deluxe) – Justin Bieber
  • Planet Her (Deluxe) – Doja Cat
  • Happier Than Ever – Billie Eilish
  • Positions – Ariana Grande
  • Sour – Olivia Rodrigo

Best R&B Performance

  • “Lost You” – Snoh Aalegra
  • “Peaches” – Justin Bieber feat. Daniel Caesar & Giveon
  • “Damage” – H.E.R.
  • “Leave The Door Open” – Silk Sonic
  • “Pick Up Your Feelings” – Jazmine Sullivan

Best Traditional R&B Performance

  • “I Need You” – Jon Batiste
  • “Bring It On Home To Me” – Bj The Chicago Kid, Pj Morton & Kenyon Dixon Featuring Charlie Bereal
  • “Born Again” – Leon Bridges Featuring Robert Glasper
  • “Fight For You” – H.E.R.
  • “How Much Can A Heart Take” – Lucky Daye Featuring Yebba

Best Progressive R&B Album

  • New Light – Eric Bellinger
  • Something To Say – Cory Henry
  • Mood Valiant – Hiatus Kaiyote
  • Table For Two – Lucky Daye
  • Dinner Party: Dessert – Terrace Martin, Robert Glasper, 9th Wonder & Kamasi Washington
  • Studying Abroad: Extended Stay – Masego

Best R&B Song

  • “Damage” – H.E.R.
    (Songwriters: Anthony Clemons Jr., Jeff Gitelman, H.E.R., Carl Mccormick & Tiara Thomas)
  • “Good Days” – Sza
    (Songwriters: Jacob Collier, Carter Lang, Carlos Munoz, Solána Rowe & Christopher Ruelas)
  • “Heartbreak Anniversary” – Giveon
    (Songwriters: Giveon Evans, Maneesh, Sevn Thomas & Varren Wade)
  • “Leave The Door Open” – Silk Sonic
    (Songwriters: Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile Ii & Bruno Mars)
  • “Pick Up Your Feelings” – Jazmine Sullivan
    (Songwriters: Denisia “Blue June” Andrews, Audra Mae Butts, Kyle Coleman, Brittany “Chi” Coney, Michael Holmes & Jazmine Sullivan)

Best R&B Album

  • Temporary Highs In The Violet Skies – Snoh Aalegra
  • We Are – Jon Batiste
  • Gold-Diggers Sound – Leon Bridges
  • Back Of My Mind – H.E.R.
  • Heaux Tales – Jazmine Sullivan

Best Rap Performace

  • “Family Ties” – Baby Keem, Kendrick Lamar
  • “Up” – Cardi B
  • “m y . l i f e” – J. Cole, feat. 21 Savage, Morray
  • “Way 2 Sexy” – Drake ft. Future and Young Thug
  • “Thot S***” – Megan Thee Stallion

Best Melodic Rap Performance

  • “p r i d e . i s . t h e . d e v i l” – J.Cole feat Lil’ Baby
  • “Need to Know” – Doja Cat
  • “Industry Baby” – Lila Nas X
  • “Wusyaname” – Tyler, The Creator
  • “Hurricane” – Kanye West feat The Weeknd & Lil Baby

Best Rap Song

  • “Bath Salts” – DMX, Jay-Z, Nas
  • “Best Friend” – Saweetie, Doja Cat
  • “Family Ties” – Baby Keem, Kendrick Lamar
  • “Jail” – Kanye West, Jay-Z –
  • “m y . l i f e” – J. Cole, 21 Savage & Morray

Best Rap Album

  • Call Me If You Get Lost – Tyler, the Creator
  • DONDA – Kanye West
  • The Off-Season – J. Cole
  • Certified Lover Boy – Drake
  • King’s Disease II – Nas

Best Engineered Album Non-Classical

  • Cinema – The Marías
  • Dawn – Yebba
  • Hey What – Low
  • Love for Sale – Tony Bennet, Lady Gaga
  • Notes With Attachments – Pino Palladino, Blake Mills

Producer of the Year Non-Classical

  • Jack Antonoff
  • Rogét Chahayed
  • Mike Elizondo
  • Hit-Boy
  • Ricky Reed

Best Dance/Electronic Recording

  • “Hero” – Afrojack & David Guetta
  • “Loom” – Ólafur Arnalds, Bonobo
  • “Before” – James Blake
  • “Heartbreak” – Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs

Best Dance/Electronic Album

  • Subconsciously – Black Coffee
  • Fallen Embers – Illenium
  • Music Is The Weapon (Reloaded) – Major Lazer
  • Shockwave – Marshmello
  • Free Love – Sylvan Esso

Best Latin Pop Album

  • Vértigo – Pablo Alborán
  • Mis Amores – Paula Arenas
  • Hecho A La Antigua – Ricardo Arjona
  • Mis Manos – Camilo
  • Mendó – Alex Cuba
  • Revelación – Selena Gomez

Best Música Urbana Album

  • Afrodisíaco – Rauw Alejandro
  • El Último Tour Del Mundo – Bad Bunny
  • Jose – J Balvin
  • KG0516 – KAROL G
  • Sin Miedo (Del Amor Y Otros Demonios) – Kali Uchis

Best Latin Rock or Alternative Album

  • Deja – Bomba Estéreo
  • Mira Lo Que Me Hiciste Hacer (Deluxe Edition)  Diamante Eléctrico
  • Origen – Juanes
  • Calambre – Nathy Peluso
  • El Madrileño – C. Tangana
  • Sonidos De Karmática Resonancia – Zoé

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

  • Antología De La Musica Ranchera, Vol. 2 – Aida Cuevas
  • A Mis 80’s – Vicente Fernández
  • Seis – Mon Laferte
  • Un Canto Por México, Vol. Ii – Natalia Lafourcade
  • Ayayay! (Súper Deluxe) – Christian Nodal

Best Tropical Latin Album

  • Salswing! – Rubén Blades Y Roberto Delgado & Orquesta
  • En Cuarentena – El Gran Combo De Puerto Rico
  • Sin Salsa No Hay Paraíso – Aymée Nuviola
  • Colegas – Gilberto Santa Rosa
  • Live In Peru – Tony Succar

Best Global Music Album

  • Voice of Bunbon Vol. 1. – Rocky Dawuni
  • East West Players Presents: Daniel Ho & Friends Live in Concert – Daniel Ho & Friends
  • Mother Nature – Angélique Kidjo
  • Legacy + – Femi Kuti, Made Kuti
  • Made in Lagos: Deluxe Edition – Wizkid

Best Global Music Performance

  • Mohabbat – Arooj Aftab
  • Do Yourself – Angelique Kidjo & Burna Boy
  • Pà Pá Pà – Femi Kuti
  • Blewu – Yo-Yo Ma & Angelique Kidjo
  • Essence – Wizkid Featuring Tems

Best Immersive Audio Album (from the 63rd Grammy)

  • Bolstad: Tomba Sonora – Stemmeklang
  • Dear Future Self (Dolby Atmos Mixes) – Booka Shade
  • Fryd – Tove Ramio-Ystad, Cantus
  • Mutt Slang II: A Wake of Sorrows Engulfed in Rage – Alain Mallet
  • Soundtrack of the American Soldier – Jim R. Keene, the United States Army Field Band

Best Immersive Audio Album

  • Alicia – Alicia Keys
  • Clique – Patricia Barber
  • Fine Line – Harry Styles
  • The Future Bites – Steven Wilson
  • Stille Grender – Anne Karin Sundal-Ask, Det Norske Jentekor

Best Remixed Recording

  • “Back To Life” (Booker T Kings Of Soul Satta Dub)
  • “Born For Greatness” (Cymek Remix)
  • “Constant Craving” (Fashionably Late Remix)
  • “Inside Out” (3scape Drm Remix)
  • “Met Him Last Night” (Dave Audé Remix)
  • “Passenger” (Mike Shinoda Remix)
  • “Talks” (Mura Masa Remix)

Best Music Video

  • “Shot In The Dark” – AC/DC
    (David Mallet, video director; Dione Orrom, video producer)
  • “Freedom” – Jon Batiste
    (Alan Ferguson, video director; Alex P. Willson, video producer)
  • “I Get A Kick Out Of You” – Tony Bennett & Lady Gaga
    (Jennifer Lebeau, video director; Danny Bennett, Bobby Campbell & Jennifer Lebeau, video producers)
  • “Peaches” – Justin Bieber feat. Daniel Caesar & Giveon
    (Collin Tilley, video director)
  • “Happier Than Ever” – Billie Eilish
    (Billie Eilish, video director; Michelle An, Chelsea Dodson & David Moore, video producers)
  • “Montero (Call Me By Your Name)” – Lil Nas X
    (Lil Nas X & Tanu Muino, video directors; Frank Borin, Ivanna Borin, Marco De Molina & Saul Levitz, video producers)
  • “Good 4 U” – Olivia Rodrigo
    (Petra Collins, video director; Christiana Divona, Marissa Ramirez & Tiffany Suh, video producers)

Best Music Film

  • Inside – Bo Burnham
    (Bo Burnham, video director; Josh Senior, video producer)
  • David Byrne’s American Utopia – David Byrne
    (Spike Lee, video director; David Byrne & Spike Lee, video producers)
  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles – Billie Eilish
    (Patrick Osborne & Robert Rodriguez, video directors)
  • Music, Money, Madness…Jimi Hendrix in Maui – Jimi Hendrix
    (John McDermott, video director; Janie Hendrix, John McDermott & George Scott, video producers)
  • Summer of Soul – Various Artists
    (Ahmir “Questlove” Thompson, video director; David Dinerstein, Robert Fyvolent & Joseph Patel, video producers)

Best Children’s Music Album

  • Actívate – 123 Andrés
  • All One Tribe – 1 Tribe Collective
  • Black to The Future – Pierce Freelon
  • A Colorful World – Falu
  • Crayon Kids – Lucky Diaz And The Family Jam Band

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • Aftermath – Levar Burton
  • Carry On: Reflections For A New Generation From John Lewis – Don Cheadle
  • Catching Dreams: Live At Fort Knox Chicago – J. Ivy
  • 8:46 – Dave Chappelle & Amir Sulaiman
  • A Promised Land – Barack Obama

Best American Roots Performance

  • “Cry” – Jon Batiste
  • “Love and Regret” – Billy Strings
  • “I Wish I Knew How It Would Feel to Be Free” – The Blind Boys of Alabama and Bela Fleck
  • “Same Devil” – Brandy Clark Featuring Brandi Carlile
  • “Nightflyer” – Allison Russell

Best American Roots Song

  • “Avalon” – Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi (Songwriters: Rhiannon Giddens, Justin Robinson & Francesco Turrisi)
  • “Call Me A Fool” – Valerie June featuring Carla Thomas. (Songwriter: Valerie June)
  • “Cry” – Jon Batiste (Songwriters: Jon Batiste & Steve Mcewan)
  • “Diamond Studded Shoes” – Yola (Songwriters: Dan Auerbach, Natalie Hemby, Aaron Lee Tasjan & Yola)
  • “Nightflyer” – Allison Russell (Songwriters: Jeremy Lindsay & Allison Russell)

Best Americana Album

  • Downhill From Everywhere – Jackson Browne
  • Leftover Feelings – John Hiatt With The Jerry Douglas Band
  • Native Sons – Los Lobos
  • Outside Child – Allison Russell
  • Stand For Myself – Yola

Best Bluegrass Album

  • Renewal – Billy Strings
  • My Bluegrass Heart – Béla Fleck
  • A Tribute To Bill Monroe – The Infamous Stringdusters
  • Cuttin’ Grass – Vol. 1 (Butcher Shoppe Sessions) – Sturgill Simpson
  • Music Is What I See – Rhonda Vincent

Best Contemporary Instrumental Album

  • Double Dealin’ – Randy Brecker & Eric Marienthal
  • The Garden – Rachel Eckroth
  • Tree Falls – Taylor Eigsti
  • At Blue Note Tokyo – Steve Gadd Band
  • Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2 – Mark Lettieri

Best Rock Performance

  • “Shot In The Dark” – AC/DC
  • “Know You Better (Live From Capitol Studio A)” – Black Pumas
  • “Nothing Compares 2 U” – Chris Cornell
  • “Ohms” – Deftones
  • “Making a Fire” – Foo Fighters

Best Metal Performance

  • “Genesis” – Deftones
  • “The Alien” – Dream Theater
  • “Amazonia” – Gojira
  • “Pushing The Tides” – Mastodon
  • “The Triumph Of King Freak (A Crypt Of Preservation And Superstition)” – Rob Zombie

Best Rock Song

  • “All My Favorite Songs” – Weezer
    (Songwriters: Rivers Cuomo, Ashley Gorley, Ben Johnson & Ilsey Juber)
  • “The Bandit” – Kings of Leon
    (Songwriters: Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill)
  • “Distance” – Mammoth WVH
    (Songwriter:Wolfgang Van Halen)
  • “Find My Way” – Paul McCartney
    (Songwriter: Paul McCartney)
  • “Waiting On A War” – Foo Fighters
    (Songwriters: Dave Grohl, Taylor Hawkins, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear)

Best Rock Album

  • Power Up -AC/DC
  • Capitol Cuts – Live From Studio A – Black Pumas
  • No One Sings Like You Anymore Vol. 1 – Chris Cornell
  • Medicine At Midnight – Foo Fighters
  • McCartney III – Paul McCartney

Best Alternative Music Album

  • Shore – Fleet Foxes
  • If I Can’t Have Love, I Want Power – Halsey
  • Jubilee – Japanese Breakfast
  • Collapsed In Sunbeams – Arlo Parks
  • Daddy’s Home – St. Vincent

Best Country Solo Performance

  • “Forever After All” – Luke Combs
  • “Remember Her Name” – Mickey Guyton
  • “All I Do Is Drive” – Jason Isbell
  • “camera roll” – Kacey Musgraves
  • “You Should Probably Leave” – Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance

  • “If I Didn’t Love You” – Jason Aldean & Carrie Underwood
  • “Younger Me” – Brothers Osborne
  • “Glad You Exist” – Dan + Shay
  • “Chasing After You” – Ryan Hurd & Maren Morris
  • “Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)” – Elle King & Miranda Lambert

Best Country Song

  • “Better Than We Found It” – Maren Morris
    (Songwriters: Jessie Jo Dillon, Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz)
  • “camera roll” – Kacey Musgraves)
    (Songwriters: Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian)
  • “Cold” – Chris Stapleton
    (Songwriters: Dave Cobb, J.T. Cure, Derek Mixon & Chris Stapleton)
  • “Country Again” – Thomas Rhett
    (Songwriters: Zach Crowell, Ashley Gorley & Thomas Rhett)
  • “Fancy Like” – Walker Hayes
    (Songwriters: Cameron Bartolini, Walker Hayes, Josh Jenkins & Shane Stevens)
  • “Remember Her Name” – Mickey Guyton
    (Songwriters: Mickey Guyton, Blake Hubbard, Jarrod Ingram & Parker Welling)

Best Country Album

  • Skeletons – Brothers Osborne
  • Remember Her Name – Mickey Guyton
  • The Marfa Tapes – Miranda Lambert, Jon Randall & Jack Ingram
  • The Ballad of Dood & Juanita – Sturgill Simpson
  • Starting Over – Chris Stapleton

Best New Age Album

  • Brothers – Will Ackerman, Jeff Oster & Tom Eaton
  • Divine Tides – Stewart Copeland & Ricky Kej
  • Pangaea – Wouter Kellerman & David Arkenstone
  • Night + Day – Opium Moon
  • Pieces Of Forever – Laura Sullivan

Best Improvised Jazz Solo

  • “Sackodougou”
    Christian Scott aTunde Adjuah, soloist
    Track from: The Hands of Time (Weedie Braimah)
  • “Kick Those Feet”
    Kenny Barron, soloist
    Track from: Songs From My Father (Gerry Gibbs Thrasher Dream Trios)
  • “Bigger Than Us”
    Jon Batiste, soloist
    Track from: Soul (Original Motion Picture Soundtrack) (Various Artists)
  • “Absence”
    Terence Blanchard, soloist
    Track from: Absence (Terence Blanchard Featuring The E Collective And The Turtle Island Quartet)
  • “Humpty Dumpty (Set 2)”
    Chick Corea, soloist
    Track from: Akoustic Band Live (Chick Corea, John Patitucci & Dave Weckl)

Best Jazz Vocal Album

  • Generations – The Baylor Project
  • SuperBlue – Kurt Elling & Charlie Hunter
  • Time Traveler – Nnenna Freelon
  • Flor – Gretchen Parlato
  • Songwrights Apothecary Lab – Esperanza Spalding

Best Jazz Instrumental Album

  • Jazz Selections: Music From And Inspired By Soul – Jon Batiste
  • Absence – Terence Blanchard feat. The E Collective And The Turtle Island Quartet
  • Skyline – Ron Carter, Jack DeJohnette & Gonzalo Rubalcaba
  • Akoustic Band LIVE – Chick Corea, John Patitucci & Dave Weckl
  • Side-Eye NYC (V1.IV) – Pat Metheny

Best Large Jazz Ensemble Album

  • Live At Birdland! – The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart
  • Dear Love – Jazzmeia Horn And Her Noble Force
  • For Jimmy, Wes And Oliver – Christian McBride Big Band
  • Swirling – Sun Ra Arkestra
  • Jackets XL – Yellowjackets + WDR Big Band

Best Latin Jazz Album

  • Mirror Mirror – Eliane Elias With Chick Corea and Chucho Valdés
  • The South Bronx Story – Carlos Henriquez
  • Virtual Birdland – Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
  • Transparency – Dafnis Prieto Sextet
  • El Arte Del Bolero – Miguel Zenón & Luis Perdomo

Best Gospel Performance/Song

  • “Voice of God” – Dante Bowe featuring Steffany Gretzinger & Chandler Moore
    (Songwriters: Dante Bowe, Tywan Mack, Jeff Schneeweis & Mitch Wong)
  • “Joyful” – Dante Bowe
    (Songwriters: Dante Bowe & Ben Schofield)
  • “Help” – Anthony Brown & Group Therapy;
    (Songwriters: Anthony Brown & Darryl Woodson)
  • “Never Lost” – CeCe Winans
  • “Wait On You” – Elevation Worship & Maverick City Music Dante Bowe, Chris Brown, (Songwriters: Steven Furtick, Tiffany Hudson, Brandon Lake & Chandler Moore)

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

  • “We Win” – Kirk Franklin & Lil Baby
    (Songwriters: Kirk Franklin, Dominique Jones, Cynthia Nunn & Justin Smith)
  • “Hold Us Together (Hope Mix)” – H.E.R. & Tauren Wells
    (Songwriters: Josiah Bassey, Dernst Emile & H.E.R.)
  • “Man Of Your Word” – Chandler Moore & KJ Scriven
    (Songwriters: Jonathan Jay, Nathan Jess & Chandler Moore)
  • “Believe For It” – CeCe Winans
    (Songwriters: Dwan Hill, Kyle Lee, CeCe Winans & Mitch Wong)
  • “Jireh” – Elevation Worship & Maverick City Music featuring Chandler Moore & Naomi Raine
    (Songwriters: Chris Brown, Steven Furtick, Chandler Moore & Naomi Raine)

Best Gospel Album

  • Changing Your Story – Jekalyn Carr
  • Royalty: Live At The Ryman – Tasha Cobbs Leonard
  • Jubilee: Juneteenth Edition – Maverick City Music
  • Jonny X Mali: Live in LA – Jonathan McReynolds & Mali Music
  • Believe For It – CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album

  • No Stranger – Natalie Grant
  • Feels Like Home Vol. 2 – Israel & New Breed
  • The Blessing (Live) – Kari Jobe
  • Citizen Of Heaven (Live) – Tauren Wells
  • Old Church Basement – Elevation Worship & Maverick City Music

Best Roots Gospel Album

  • Alone With My Faith – Harry Connick, Jr.
  • That’s Gospel, Brother – Gaither Vocal Band
  • Keeping On – Ernie Haase & Signature Sound
  • Songs for the Times – The Isaacs
  • My Savior – Carrie Underwood

Best Traditional Blues Album

  • 100 Years of Blues – Elvin Bishop & Charlie Musselwhite
  • Traveler’s Blues – Blues Traveler
  • I Be Trying – Cedric Burnside
  • Be Ready When I Call You – Guy Davis
  • Take Me Back – Kim Wilson

Best Contemporary Blues Album

  • Delta Kream – The Black Keys featuring Eric Deaton & Kenny Brown
  • Royal Tea – Joe Bonamassa
  • Uncivil War – Shemekia Copeland
  • Fire It Up – Steve Cropper
  • 662 – Christone “Kingfish” Ingram

Best Folk Album

  • One Night Lonely [Live] – Mary Chapin Carpenter
  • Long Violent History – Tyler Childers
  • Wednesday (Extended Edition) – Madison Cunningham
  • They’re Calling Me Home – Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi
  • Blue Heron Suite – Sarah Jarosz

Best Regional Roots Music Album

  • Live In New Orleans! – Sean Ardoin And Kreole Rock And Soul
  • Bloodstains & Teardrops – Big Chief Monk Boudreaux
  • My People – Cha Wa
  • Corey Ledet Zydeco – Corey Ledet Zydeco
  • Kau Ka Pe’a – Kalani Pe’a

Best Reggae Album

  • Pamoja – Etana
  • Positive Vibration – Gramps Morgan
  • Live N Livin – Sean Paul
  • Royal – Jesse Royal
  • Beauty in the Silence – Soja
  • 10 – Spice

Best Comedy Album

  • The Comedy Vaccine – Lavell Crawford
  • Evolution – Chelsea Handler
  • Sincerely Louis CK – Louis C.K.
  • Thanks for Risking Your Life – Lewis Black
  • The Greatest Average American – Nate Bargatze
  • Zero F***s Given – Kevin Hart

Best Musical Theater Album

  • Andrew Lloyd Webber’s Cinderella
    Andrew Lloyd Webber, Nick Lloyd Webber & Greg Wells, producers; Andrew Lloyd Webber & David Zippel, composers/lyricists (Original Album Cast)
  • Burt Bacharach and Steven Sater’s Some Lovers
    Burt Bacharach, Michael Croiter, Ben Hartman & Steven Sater, producers; Burt Bacharach, composer; Steven Sater, lyricist (World Premiere Cast)
  • Girl From The North Country
    Simon Hale, Conor McPherson & Dean Sharenow, producers (Bob Dylan, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)
  • Les Misérables: The Staged Concert (The Sensational 2020 Live Recording)
    Cameron Mackintosh, Lee McCutcheon & Stephen Metcalfe, producers (Claude-Michel Schönberg, composer; Alain Boublil, John Caird, Herbert Kretzmer, Jean-Marc Natel & Trevor Nunn, lyricists) (The 2020 Les Misérables Staged Concert Company)
  • Stephen Schwartz’s Snapshots
    Daniel C. Levine, Michael J Moritz Jr, Bryan Perri & Stephen Schwartz, producers (Stephen Schwartz, composer & lyricist) (World Premiere Cast)
  • The Unofficial Bridgerton Musical
    Emily Bear, producer; Abigail Barlow & Emily Bear, composers/lyricists (Barlow & Bear)

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

  • Cruella – (Various Artists)
  • Dear Evan Hansen – (Various Artists)
  • In The Heights – (Various Artists)
  • One Night In Miami… – (Various Artists)
  • Respect – Jennifer Hudson
  • Schmigadoon! Episode 1 – (Various Artists)
  • The United States Vs. Billie Holiday – Andra Day

Best Score Soundtrack for Visual Media

  • Bridgerton – Kris Bowers, composer
  • Dune – Hans Zimmer, composer
  • The Mandalorian: Season 2 – Vol. 2 (Chapters 13-16) – Ludwig Göransson, composer
  • The Queen’s Gambit – Carlos Rafael Rivera, composer
  • Soul – Jon Batiste, Trent Reznor & Atticus Ross, composers

Best Song Written for Visual Media

  • “Agatha All Along” from WandaVision: Episode 7
    Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez Featuring Kathryn Hahn, Eric Bradley, Greg Whipple, Jasper Randall & Gerald White)
  • “All Eyes On Me” from Inside
    Bo Burnham, songwriter (Bo Burnham)
  • “All I Know So Far” from P!NK: All I Know So Far
    Alecia Moore, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (P!nk)
  • “Fight For You” from Judas and The Black Messiah
    Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)
  • “Here I Am (Singing My Way Home)” from Respect
    Jamie Hartman, Jennifer Hudson & Carole King, songwriters (Jennifer Hudson)
  • “Speak Now” from One Night In Miami…
    Sam Ashworth & Leslie Odom, Jr., songwriters (Leslie Odom, Jr.)

Best Instrumental Composition

  • “Beautiful Is Black” – Brandee Younger
    Brandee Younger, composer
  • “Cat And Mouse” – Tom Nazziola
    Tom Nazziola, composer
  • “Concerto For Orchestra: Finale” – Vince Mendoza & Czech National Symphony Orchestra Featuring Antonio Sánchez & Derrick Hodge
    Vince Mendoza, composer
  • “Dreaming In Lions: Dreaming In Lions” – Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Ensemble
    Arturo O’Farrill, composer
  • “Eberhard” – Lyle Mays
    Lyle Mays, composer

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • “Chopsticks” – Richard Baratta
    Bill O’Connell, arranger
  • “For The Love Of A Princess (from Braveheart)” – HAUSER, London Symphony Orchestra & Robin Smith
    Robin Smith, arranger
  • “Infinite Love” – Emile Mosseri
    Emile Mosseri, arranger
  • “Meta Knight’s Revenge” (from Kirby Superstar) – The 8-Bit Big Band Featuring Button MasherCharlie Rosen & Jake Silverman, arrangers
  • “The Struggle Within” – Rodrigo y Gabriela
    Gabriela Quintero & Rodrigo Sanchez, arrangers

Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • “The Bottom Line” – Ólafur Arnalds & Josin
    Ólafur Arnalds, arranger
  • “A Change Is Gonna Come” – Tonality & Alexander Lloyd Blake
    Tehillah Alphonso, arranger
  • “The Christmas Song (Chestnuts Roasting On An Open Fire)” – Jacob Collier
    Jacob Collier, arranger
  • “Eleanor Rigby” – Cody Fry
    Cody Fry, arranger
  • “To The Edge Of Longing (Edit Version)” – Vince Mendoza, Czech National Symphony Orchestra & Julia Bullock
    Vince Mendoza, arranger

Best Recording Package

  • American Jackpot / American Girls – Reckless Kelly
    Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors
  • Carnage – Nick Cave & Warren Ellis
    Nick Cave & Tom Hingston, art directors
  • Pakelang – 2nd Generation Falangao Singing Group & The Chairman Crossover Big Band
    Li Jheng Han & Yu, Wei, art directors
  • Serpentine Prison – Matt Berninger
    Dayle Doyle, art director
  • Zeta – Soul Of Ears
    Xiao Qing Yang, art director

Best Boxed or Special Limited Edition Package

  • All Things Must Pass: 50th Anniversary Edition – George Harrison
    Darren Evans, Dhani Harrison & Olivia Harrison, art directors
  • Color Theory – Soccer Mommy
    Lordess Foudre & Christopher Leckie, art directors
  • The Future Bites (Limited Edition Box Set) – Steven Wilson
    Simon Moore, art director
  • 77-81 – Gang of Four
    Dan Calderwood & Jon King, art directors
  • Swimming in Circles – Mac Miller
    Ramón Coronado & Marshall Rake, art directors

Best Album Notes

  • Beethoven: The Last Three Sonatas
    Ann-Katrin Zimmermann, album notes writer (Sunwook Kim)
  • The Complete Louis Armstrong Columbia And RCA Victor Studio Sessions 1946-1966
    Ricky Riccardi, album notes writer (Louis Armstrong)
  • Creation Never Sleeps, Creation Never Dies: The Willie Dunn Anthology
    Kevin Howes, album notes writer (Willie Dunn)
  • Etching The Voice: Emile Berliner And The First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895
    David Giovannoni, Richard Martin & Stephan Puille, album notes writers (Various Artists)
  • The King of Gospel Music: The Life And Music Of Reverend James Cleveland
    Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album

  • Beyond The Music: Her Complete RCA Victor Recordings
    Robert Russ, compilation producer; Nancy Conforti, Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Marian Anderson)
  • Etching The Voice: Emile Berliner And The First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895
    Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Various Artists)
  • Excavated Shellac: An Alternate History of the World’s Music
    April Ledbetter, Steven Lance Ledbetter & Jonathan Ward, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
  • Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967)
    Patrick Milligan & Joni Mitchell, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Joni Mitchell)
  • Sign O’ The Times (Super Deluxe Edition)
    Trevor Guy, Michael Howe & Kirk Johnson, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)

Best Engineered Album, Classical

  • Archetypes – Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion
    (Jonathan Lackey, Bill Maylone & Dan Nichols, engineers; Bill Maylone, mastering engineer)
  • Beethoven: Cello Sonatas – Hope Amid Tears – Yo-Yo Ma & Emanuel Ax
    (Richard King, engineer)
  • Beethoven: Symphony No. 9 – Manfred Honeck, Mendelssohn Choir Of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra
    (Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer)
  • Chanticleer Sings Christmas – Chanticleer
    (Leslie Ann Jones, engineer)
  • Mahler: Symphony No. 8, ‘Symphony Of A Thousand’ – Gustavo Dudamel, Fernando Malvar-Ruiz, Luke McEndarfer, Robert Istad, Grant Gershon, Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus, Pacific Chorale & Los Angeles Philharmonic
    (Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers)

Producer of the Year, Classical

  • Blanton Alspaugh
  • Steven Epstein
  • David Frost
  • Elaine Martone
  • Judith Sherman

Best Orchestral Performance

  • “Adams: My Father Knew Charles Ives; Harmonielehre” – Nashville Symphony Orchestra
    Giancarlo Guerrero, conductor
  • “Beethoven: Symphony No. 9” – Mendelssohn Choir of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra
    Manfred Honeck, conductor
  • “Muhly: Throughline” – San Francisco Symphony
    Nico Muhly, conductor
  • “Price: Symphonies Nos. 1 & 3” – Philadelphia Orchestra
    Yannick Nézet-Séguin, conductor
  • “Strauss: Also Sprach Zarathustra; Scriabin: The Poem Of Ecstasy” – Seattle Symphony Orchestra
    Thomas Dausgaard, conductor

Best Opera Recording

  • “Bartók: Bluebeard’s Castle” – Helsinki Philharmonic Orchestra
    Susanna Mälkki, conductor; Mika Kares & Szilvia Vörös; Robert Suff, producer
  • “Glass: Akhnaten” – The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus
    Karen Kamensek, conductor; J’Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Zachary James & Dísella Lárusdóttir; David Frost, producer
  • “Janáček: Cunning Little Vixen” – London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus & LSO Discovery Voices
    Simon Rattle, conductor; Sophia Burgos, Lucy Crowe, Gerald Finley, Peter Hoare, Anna Lapkovskaja, Paulina Malefane, Jan Martinik & Hanno Müller-Brachmann; Andrew Cornall, producer
  • “Little: Soldier Songs” – The Opera Philadelphia Orchestra
    Corrado Rovaris, conductor; Johnathan McCullough; James Darrah & John Toia, producers
  • “Poulenc: Dialogues Des Carmélites” – The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus
    Yannick Nézet-Séguin, conductor; Karen Cargill, Isabel Leonard, Karita Mattila, Erin Morley & Adrianne Pieczonka; David Frost, producer

Best Choral Performance

  • “It’s A Long Way”
    Matthew Guard, conductor (Jonas Budris, Carrie Cheron, Fiona Gillespie, Nathan Hodgson, Helen Karloski, Enrico Lagasca, Megan Roth, Alissa Ruth Suver & Dana Whiteside; Skylark Vocal Ensemble)
  • “Mahler: Symphony No. 8, ‘Symphony Of A Thousand’”
    Gustavo Dudamel, conductor; Grant Gershon, Robert Istad, Fernando Malvar-Ruiz & Luke McEndarfer, chorus masters (Leah Crocetto, Mihoko Fujimura, Ryan McKinny, Erin Morley, Tamara Mumford, Simon O’Neill, Morris Robinson & Tamara Wilson; Los Angeles Philharmonic; Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus & Pacific Chorale)
  • “Rising w/The Crossing”
    Donald Nally, conductor (International Contemporary Ensemble & Quicksilver; The Crossing)
  • “Schnittke: Choir Concerto; Three Sacred Hymns; Pärt: Seven Magnificat-Antiphons”
    Kaspars Putniņš, conductor; Heli Jürgenson, chorus master (Estonian Philharmonic Chamber Choir)
  • “Sheehan: Liturgy Of Saint John Chrysostom”
    Benedict Sheehan, conductor (Michael Hawes, Timothy Parsons & Jason Thoms; The Saint Tikhon Choir)
  • “The Singing Guitar”
    Craig Hella Johnson, conductor (Estelí Gomez; Austin Guitar Quartet, Douglas Harvey, Los Angeles Guitar Quartet & Texas Guitar Quartet; Conspirare)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • “Adams, John Luther: Lines Made By Walking” – JACK Quartet
  • “Akiho: Seven Pillars” – Sandbox Percussion
  • “Archetypes” – Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion
  • “Beethoven: Cello Sonatas – Hope Amid Tears” – Yo-Yo Ma & Emanuel Ax
  • “Bruits” – Imani Winds

Best Classical Instrumental Solo

  • “Alone Together” – Jennifer Koh
  • “An American Mosaic” – Simone Dinnerstein
  • “Bach: Sonatas & Partitas” – Augustin Hadelich
  • “Beethoven & Brahms: Violin Concertos” – Gil Shaham; Eric Jacobsen, conductor (The Knights)
  • “Mak Bach” – Mak Grgić
  • “Of Power” – Curtis Stewart

Best Classical Solo Vocal Album

  • Confessions
    Laura Strickling; Joy Schreier, pianist
  • Dreams Of A New Day – Songs By Black Composers
    Will Liverman; Paul Sánchez, pianist
  • Mythologies
    Sangeeta Kaur & Hila Plitmann (Virginie D’Avezac De Castera, Lili Haydn, Wouter Kellerman, Nadeem Majdalany, Eru Matsumoto & Emilio D. Miler)
  • Schubert: Winterreise
    Joyce DiDonato; Yannick Nézet-Séguin, pianist
  • Unexpected Shadows
    Jamie Barton; Jake Heggie, pianist (Matt Haimovitz)

Best Classical Compendium

  • American Originals – A New World, A New Canon
    AGAVE & Reginald L. Mobley; Geoffrey Silver, producer
  • Berg: Violin Concerto; Seven Early Songs & Three Pieces For Orchestra
    Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer
  • Cerrone: The Arching Path
    Timo Andres & Ian Rosenbaum; Mike Tierney, producer
  • Plays
    Chick Corea; Chick Corea & Birnie Kirsh, producers
  • Women Warriors – The Voices of Change
    Amy Andersson, conductor; Amy Andersson, Mark Mattson & Lolita Ritmanis, producers

Best Contemporary Classical Composition

  • Akiho: Seven Pillars – Sandbox Percussion
    Andy Akiho, composer
  • Andriessen: The Only One – Esa-Pekka Salonen, Nora Fischer & Los Angeles Philharmonic
    Louis Andriessen, composer
  • Assad, Clarice & Sérgio, Connors, Dillon, Martin & Skidmore: Archetypes – Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion
    Clarice Assad, Sérgio Assad, Sean Connors, Robert Dillon, Peter Martin & David Skidmore, composers
  • Batiste: Movement 11′ – Jon Batiste
    Jon Batiste, composer
  • Shaw: Narrow Sea – Dawn Upshaw, Gilbert Kalish & Sō Percussion
    Caroline Shaw, composer
Leave A Reply

Your email address will not be published.